Wystawa „Ku WOLNOŚCI”

Pamiętny plakat z G. Cooperem z filmu „W samo południe” to jeden z głównych eksponatów nowej wystawy w Galerii na Poziomie. Zdjęcia, ulotki i znaczki pocztowe, wydawane także za granicą, przypominają o bardzo ważnej dekadzie w historii Polski. Niektóre z nich prezentowane będą po raz pierwszy. Wystawa „Ku WOLNOŚCI” rozpoczyna się już 4 czerwca. Ta data nie jest przypadkowa.

 Takiej wystawy w Galerii na Poziomie w Bytomiu jeszcze nie było. Po raz pierwszy w historii elementem ekspozycji będą znaczki pocztowe, które z pewnością zainteresują nie tylko filatelistów i miłośników historii Polski. Galeria zaprezentuje ich powiększone reprodukcje. Jeden ze znaczków przedstawia wizerunek Jerzego Giedroycia i logotyp Instytutu Literackiego. To pamiątka lat osiemdziesiątych, kiedy francuska La Poste pomagała „Kulturze” Jerzego Giedroycia i całej polskiej opozycji zgromadzonej dookoła podparyskiej miejscowości Maisons-Laffite.

Słynna homilia i pierwsze wybory

Na wyjątkową wystawę „Ku WOLNOŚCI”, bo taki jest jej tytuł, złożą się nie tylko znaczki pocztowe, ale także inne druki wydawane w drugim obiegu lub poza granicami Polski: kartki, okładki taśm magnetofonowych i czasopism oraz różnego rodzaju publikacje. Wszystkie eksponaty pochodzą z dziesięciolecia pomiędzy 2 czerwca 1979 r. a 4 czerwca 1989 r. Z tymi dwiema datami związane są pamiętne wydarzenia – słynna homilia św. Jana Pawła II na placu Zwycięstwa w Warszawie (modlitwa o odnowienie „tej ziemi”) i pierwsze wolne wybory w Polsce.

Okres kampanii wyborczej i samych wyborów przypomną przede wszystkim plakaty wyborcze kandydatów z okręgu bytomskiego, powszechnie znane jako plakaty z Wałęsą, rozkolportowany w całej Polsce plakat z filmu „W samo południe” oraz powstała w tym okresie „Gazeta Wyborcza”, która od tych właśnie wyborów wzięła swoją nazwę.

Wspomniany plakat to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów związanych z historycznymi wyborami. Widnieje na nim krocząca sylwetka Gary’ego Coopera w roli szeryfa z filmu „W samo południe”. Na plakacie wyborczym kaburę z bronią zastąpiono kartką z napisem „wybory”, dodano logo Solidarności i podpis „W samo południe 4 czerwca 1989”. Intencją autora (Tomasz Sarnecki) było podkreślenie, że owa kartka jest jedyną bronią obywateli, a Solidarność ruchem pokojowym.

 

„Ku WOLNOŚCI” – wystawa organizowana przez Bytomski Komitet Obywatelski

4 czerwca – 31 lipca 2019

6 czerwca – oficjalne otwarcie wystawy

Galeria na Poziomie, poziom 3

Wstęp wolny – zapraszamy!

 

Dziś otwarte: 9:00-21:00
Jutro otwarte: 9:00-21:00