Trzydzieści – wystawa fotografii Marcina Urbanowicza

Zapraszamy na wystawę zdjęć autorstwa Marcina Urbanowicza, uznawanego za wschodzącą gwiazdę polskiej fotografii. Prace Urbanowicza pokazują różnorodność i zmienność życia toczącego się na naszych ulicach. Ekspozycja potrwa do 3 czerwca. Wstęp wolny!

W Galerii na Poziomie  rozpoczyna się wystawa „Trzydzieści” składająca się z 30 fotografii autorstwa 30-letniego Marcina Urbanowicza. Prezentowane na niej zdjęcia zostały wykonane na ulicach polskich miast i miasteczek: Gliwic, Zabrza, Legionowa, Warszawy czy Władysławowa. Kadry w większości pokazują życie toczące się z dala od centrum i miejskiego zgiełku.

Fotograf na zdjęciach starał się uchwycić to, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Jak zaznacza, prezentowane fotografie nie charakteryzują się żadnym konkretnym założeniem czy tematem przewodnim. Do naciśnięcia migawki czasem wystarczy mu tylko impuls – ciekawe światło, niebanalna kompozycja, zabawna czy zaskakująca chwila z życia ulicy. Na zdjęciach widzimy zatem konia wystawiającego głowę z krzaków, kobietę z reklamówką na głowie i figurę Chrystusa postawioną przy pojemniku na śmieci.

Zdjęcia Marcina Urbanowicza pokazują powszednie sytuacje – przechodniów w różnym wieku, dzieci na sankach i kobiety spacerujące z wózkami. Dla autora ulica jest inspirująca i kolorowa. – Obserwując i dokumentując ją, możemy przekonać się, jacy naprawdę jesteśmy, co nas interesuje, jak się zmieniamy – przyznaje fotograf.

Marcin Urbanowicz urodził się w Gliwicach. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku fotografia prasowa, reklamowa i wydawnicza. Pomimo młodego wieku zdobył już wiele nagród w polskich i międzynarodowych konkursach, takich jak International Photography Awards, Leica Street Photo, Polska Ulicznie czy Śląska Fotografia Prasowa. Został zaproszony do udziału w projekcie DEBUTS, książkowej prezentacji najbardziej utalentowanych wschodzących polskich fotografów. Przyznaje, że najlepiej czuje się w dziedzinie szeroko pojętej fotografii ulicznej, ale wykonuje też reportaże, zdjęcia ślubne i komercyjne.

2 kwietnia – 3 czerwca 2019
Galeria na Poziomie, poziom 3
Wstęp wolny – zapraszamy

 

Dziś otwarte: 9:00-21:00
Jutro otwarte: 9:00-21:00