Prezentacja obrazu Michała Rejnera

Ten obraz zachwycił znawców sztuki. Wielu chciało go kupić, ale dla autora, Michała Rejnera, jest bezcenny. Surrealistyczny portret Afroamerykanki dał początek całej serii, która bytomianinowi otworzyła drzwi do kariery. Nie obyłoby się bez wsparcia Agory Bytom, która teraz pokazuje talent artysty swoim klientom. Portret można oglądać od 4 do 17 marca.

Kariera 23-letniego artysty z Bytomia, który w dzieciństwie talent szlifował w piwnicy dziadka, rozpoczęła się nieco ponad rok temu. Na początku 2018 roku Michałowi Rejnerowi udało się zrealizować debiutancką wystawę w galerii sztuki Blanc Gallery w Chicago. Propozycję nie do odrzucenia dostał od samego właściciela galerii, któremu bardzo spodobały się jego oryginalne prace przedstawiające zdeformowane i nieoczywiste portrety kobiet. Okazało się, że samo zaproszenie do USA nie wystarczy. Trzeba było znaleźć fundusze. Młody malarz pieniądze na transport obrazów i organizację wystawy zbierał w Internecie. Finansowo wspomogła go również Agora Bytom. Wystawa w Blanc Gallery okazała się sukcesem i przepustką do innych galerii sztuki w Nowym Jorku, Mediolanie czy Wenecji.

Dziś obrazami bytomianina zainteresowane są nie tylko galerie, ale także kolekcjonerzy i miłośnicy sztuki. Wszystkie obrazy z SERIES1 są do kupienia. Z wyjątkiem jednego – otwierającego cały cykl portretu czarnoskórej kobiety w pióropuszu, na którego prezentację serdecznie zapraszamy. Portret, który zapoczątkował docenioną na międzynarodowej arenie serię, będzie można oglądać w Agorze Bytom od 4 do 17 marca w atrium głównym na poziomie 0, w okolicy Cukierni Sowa i Banku Millennium.

Kolekcja SERIES1 składa się z portretów Afroamerykanek i kobiet innych narodowości. Odrealnione obrazy są dojrzałe i dotykają poważnej kwestii społecznej – nietolerancji.
Artysta chce za ich pomocą zaprotestować przeciwko podziałom wywołanym kolorem skóry czy narodowością. Zwraca też uwagę na emocje, które w obawie zatajamy przed innymi ludźmi. Na zdeformowanych, smutnych portretach nie wszystko widoczne jest na pierwszy rzut oka.

Michał Rejner jest samoukiem poszukującym własnych środków wyrazu i technik. Ostatnio stworzył portrety z kilku tysięcy różnokolorowych patyczków przymocowanych do plastikowych tablic i kolaże ze starych planów architektonicznych, które znalazł w piwnicy w Chicago. Pod koniec lutego jego prace były licytowane na aukcji warszawskiego domu Face to Face Art. Na tej samej aukcji, na której wystawiono litografie… Pabla Picassa.

Michał Rejner

Prezentacja obrazu MR01-S1 Michała Rejnera
4–17 marca 2019 r.
Poziom 0
Wstęp wolny – zapraszamy!

Dziś otwarte: 9:00-21:00
Jutro otwarte: 9:00-21:00