Niezwykłe fotografie Bytomia. Poznajesz te miejsca?

Podczas jednego ze spacerów z ojcem dostrzegła piękno, którego nie widać na pierwszy rzut oka. Dziś bytomianka Ewa Zielińska przechadza się po mieście z aparatem. Dociera do miejsc znanych, jak i tych mniej dostępnych. Efektem są oniryczne fotografie, które będzie można zobaczyć na wystawie w Agorze Bytom. Wstęp wolny!

 

Od 4 września w Galerii na Poziomie prezentowana jest wystawa fotografii ukazujących wielowymiarowe piękno współczesnego Bytomia, w niesztampowy sposób uwiecznione przez rodowitą bytomiankę. Na zdjęciach Ewy Zielińskiej widzimy kościoły, klatki schodowe, kominy, okna i pejzaże – często pogrążone w rozproszonym, rozmytym świetle, które dodaje pracom tajemniczego, wręcz mistycznego wyrazu.

Willa Bruninga

 

Na wybranych zdjęciach znajdują się miejsca nietuzinkowe, dobrze znane bytomianom, takie jak Elektrociepłownia Szombierki czy willa burmistrza Brüninga, ale jest też wiele miejsc, które mijamy niemal codziennie, jak hala peronowa dworca czy ulica Józefczaka przebiegająca obok placu Klasztornego i kościoła św. Wojciecha. Ezoterycznie i pięknie mogą wyglądać nawet zarośnięte boiska Rozbarku – mówi Ewa Zielińska, autorka zdjęć prezentowanych na wystawie „Bytom był i jest piękny”, które można podziwiać w Agorze Bytom do 1 października.

 

Ewa Zielińska urodziła się i wychowała w Bytomiu. Jak sama mówi, komin kopalni Rozbark górował nad całym jej dzieciństwem. – Pamiętam, jak podczas spaceru z ojcem usłyszałam, aby zawsze w tym mieście patrzeć w górę. Gdy zadarłam głowę, dojrzałam piękne zdobienia… Jest to silne wspomnienie, które nauczyło mnie patrzeć na Bytom oczami turysty. Uwielbiam dostrzegać w znanych mi miejscach coś nowego. Zaglądać do bram, wstawać o wschodzie słońca i w swojskich miejscach odkrywać piękno, którego wcześniej nie dostrzegłam – mówi autorka zdjęć.

Teatr Tańca nocą

 

Ewa Zielińska jest laureatką wielu konkursów fotograficznych i graficznych. Zdobyła m.in. pierwsze miejsce w kategorii Tajemnica w konkursie Obiektywnie Śląskie. Została dwukrotnie wyróżniona w Szkole Mistrzów Fotografii „Gazety Wyborczej”. Od 2015 roku związana z bytomskim stowarzyszeniem Piękna Strona Miasta. Współtworzy grupę Landszaft, wraz z którą zrealizowała projekt „Fachmani z Bytomia” dokumentujący działalność bytomskich zakładów rzemieślniczych.

 

Zdjęcia Ewy Zielińskiej oddają piękno naszego wyjątkowego miasta. Gorąco zapraszam na wystawę, tym bardziej że autorka jest rodowitą bytomianką. Jej prace zaskakują i zachwycają – mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom.

Z Ewą Zielińską będzie można się spotkać i porozmawiać w sobotę, 22 września o godzinie 18:00 w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom.

 

„Bytom był i jest piękny” – wystawa zdjęć Ewy Zielińskiej

4 września – 1 października

Agora Bytom – Galeria na Poziomie, poziom 3

 

Wstęp wolny – zapraszamy!

 

Dziś otwarte: 9:00-21:00
Jutro otwarte: 9:00-21:00